14 листопада Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
Діабет: що потрібно знати про «тиху епідемію», яка щороку вбиває майже 7 мільйонів із нас
- За оцінками, понад 6,7 мільйонів людей щороку помирають від діабету, і це одна з 10 основних причин смерті у світі.
- Зміни в дієті, фізичні вправи та відмова від куріння можуть зупинити або навіть змінити стан.
- Новий звіт Всесвітнього економічного форуму показує, як роботодавці та працівники можуть отримати вигоду від впровадження програм добробуту на робочому місці .
Це тиха епідемія, яка щороку забирає близько 6,7 мільйонів життів у всьому світі , що майже відповідає загальній зареєстрованій кількості смертей від пандемії COVID-19 . Кожна десята доросла людина страждає від цього захворювання, і це одна з 10 основних причин смерті в усьому світі .
Діабет — це хронічний стан, який виникає, коли організм не може виробляти будь-яку або достатню кількість інсуліну або не може ефективно використовувати інсулін, який він виробляє. Це може спричинити сліпоту, ниркову недостатність, серцеві напади, інсульт та ампутацію нижніх кінцівок, серед інших медичних проблем.
Згідно з даними Міжнародної діабетичної федерації (IDF), до 2045 року кількість хворих на діабет може зрости до 780 мільйонів.
Намагаючись змінити цю траєкторію, у 2022 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) виклала п’ять глобальних цілей охоплення діабетом, які мають бути досягнуті до 2030 року. Це:
- 80% хворих на цукровий діабет мають діагноз
- У 80% людей з діагностованим діабетом глікемія добре контролюється
- 80% людей з діагностованим діабетом добре контролюють артеріальний тиск
- 60% хворих на цукровий діабет віком від 40 років отримують статини
- 100% людей з діабетом 1 типу мають доступ до доступного інсуліну та самоконтролю рівня глюкози в крові.
Оскільки цьогорічний Всесвітній день боротьби з діабетом 14 листопада присвячений темі «Подолання бар’єрів, подолання прогалин», ось деякі з досягнень і викликів цієї актуальної глобальної проблеми охорони здоров’я.
Здоров'я та фінансові витрати діабету
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) каже, що з 1980 року кількість випадків захворювання зросла майже в чотири рази . Коли IDF вперше опублікував глобальні дані в 2000 році, було близько 151 мільйона людей із захворюванням.
Згідно з даними IDF, приблизно 240 мільйонів людей у всьому світі живуть з недіагностованим діабетом , тобто майже половина всіх дорослих із діабетом не знають, що вони хворіють. Дев'ять із десяти людей з недіагностованим діабетом живуть у країнах із низьким і середнім рівнем доходу.
У 2021 році глобальні витрати на охорону здоров’я на діабет становили 966 мільярдів доларів США , а до 2045 року очікується, що вони досягнуть 1 трильйона доларів . ВООЗ каже, що більша частина тягаря лягає на країни із середнім і низьким рівнем доходу , де також спостерігається найбільше зростання випадків.
Цілі сталого розвитку Організації Об’єднаних Націй включають зобов’язання забезпечити здорове життя для всіх людей , перераховуючи діабет поряд із раком і серцевими захворюваннями як одне з неінфекційних захворювань, що спричиняє одну смерть кожні дві секунди серед людей віком від 30 до 70 років.
Випадки діабету зростають у всьому світі
За даними Атласу діабету IDF, у Китаї, Індії, Пакистані та Сполучених Штатах у 2021 році були найвищі показники цукрового діабету, у кожній із них було понад 30 мільйонів випадків. Захворювання зростає найшвидше в країнах Африки на південь від Сахари, де кількість випадків, за прогнозами, зросте на 134% до 2045 року.
Що викликає діабет 2 типу?
Близько 90% діабетиків у всьому світі мають діабет 2 типу , який пов’язаний з ожирінням, неправильним харчуванням, а також певним етнічним походженням. Експерти кажуть, що зміни в дієті, збільшення фізичних вправ, припинення куріння та підтримка здорової маси тіла можуть впоратися з цим захворюванням і навіть повернути його назад.
Нещодавні дослідження показали, що щоденне споживання обробленого м’яса — кількість, еквівалентна двом скибочкам шинки — підвищує ризик розвитку діабету 2 типу на 15% , хоча згодом експерти запевнили, що м’ясо не потрібно виключати з раціону людей .
Інше недавнє дослідження пов’язало солодку дієту в перші два роки життя з вищим ризиком розвитку діабету 2 типу через десятиліття. Дослідники виявили, що люди, зачаті під час нормування цукру в 1950-х роках у Великобританії, мали на 35% менший ризик діабету, ніж люди, зачаті після нормування, коли цукор був більш доступним.
Знову ж таки, експерти не стверджують, що весь цукор слід виключити, навіть під час вагітності. «Вся справа в поміркованості», — каже один із авторів дослідження Тадея Гракнер.
Чи можна вилікувати діабет?
У той час як цукровий діабет 1 типу є захворюванням, яке триває протягом усього життя, діабет 2 типу значною мірою пов’язаний зі способом життя, і тому має потенціал для лікування.
Британська програма із запобігання діабету шляхом зміни поведінки виявилася успішною: рівень цукру в крові учасників знизився внаслідок зміни способу життя.
Цей підхід надихає інші країни наслідувати цей приклад, а також бізнес. У 2023 році роботодавці США витратили приблизно 90 мільярдів доларів на охорону здоров’я на робочому місці, пов’язану з ожирінням – основною причиною діабету 2 типу. Новий звіт Всесвітнього економічного форуму показує, як впровадження програм благополуччя на робочому місці приносить користь як роботодавцям, так і працівникам.
Медицина також виявилася ефективною: за словами виробника препарату, препарат для схуднення тирзепатид знижує ризик діабету 2 типу у дорослих із переддіабетом на 94%.
Тим часом вперше в світі жінка з діабетом 1 типу почала виробляти власний інсулін після того, як їй трансплантували перепрограмовані стовбурові клітини.
Читай також
- Гру 14, 2024 День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
- Лис 07, 2024 День дій проти раку шийки матки
- Лис 01, 2024 Інформаційно-просвітницькі відеоролики на виконання заходів Міської цільової програми «Громадське здоров`я» на 2022-2025 роки
- Жов 07, 2024 «Про проведення заходів з нагоди Всесвітнього дня серця у місті Києві»
- Сер 24, 2024 День Незалежності України!
- Сер 09, 2024 Молодь України на передовій донорства