Що таке плазма та яка процедура її донації?
Плазма – один з найважливіших компонентів крові. Вона використовується для:
- переливання пацієнтам у яких проблема зі згортанням крові та для відновлення їх організму після гострих кровотеч;
- виготовлення цінних медичних препаратів (альбумін, імуноглобулін, фактори згортання), які застосовуються при дефіциті імунітету, інфекційних та автоімунних захворюваннях, серцевій недостатності, гемофілії.
Процедура здачі плазми є тривалою та займає більше 1 години у донора (близько 30хв. оформлення та проходження обстеження + 40 хв. сама процедура). Забір плазми не вимагає спеціального підбору донора під пацієнта на відміну від тромбоконцентрату, також плазма зберігається дуже тривалий період часу (36 місяців), тому тут простіше з допуском донорів до здачі.
Обстеження донора відбувається аналогічне, як і на донацію крові. Єдине, що додатково буде проведено біохімічний аналіз крові донора на рівень загального білку.
Перед донацією донор має стандартно дотримуватися дводенної дієти.
Наш Центр отримує плазму методом:
- методом центрифугування з дози цільної крові. Об’єм взятої крові не перевищує 450 мл.
Отримана плазма піддається шоковому замороженню протягом 24 годин після забору. Зберігається вона протягом 3 років при температурі -30 та нижче.
Наш Центр передає свіжозаморожену плазму для потреб у лікарні. Ми також виготовляємо з плазми кріоципітат (компонент крові, який використовується при порушеннях згортання крові у пацієнтів та гострих кровотечах).
Ми не виготовляємо лікарські препарати, оскільки це не спеціалізація центрів крові відповідно до світової практики. Виробництвом займаються заводи-фракціонатори.
Плазму можна заготовляти методом апаратного плазмаферезу (донор через спеціальну систему підключається до сепаратора та забирається безпосередньо плазма крові у донора). Об’єм взятої плазми не перевищує 800 мл., але зараз ця процедура у КНП «КМЦК» не проводиться.
Ви запитуєте: як часто можна здавати плазму методом аферезу?
Ми відповідаємо: не частіше 1 раз на два тижні, після 6 здач кожного другого тижня назначається тривала перерва.
Ви запитуєте: коли після здачі крові можна здати плазму?
Ми відповідаємо: через місяць після здачі крові (на 31 день)
Яка процедура донації тромбоцитів у Центрі крові?
Перш за все, хотіли б зауважити, що тромбоцити потрібні для пацієнтів, які знаходяться на лікуванні в онкогематологічних стаціонарах та потребують хіміотерапевтичного лікування, готуються до трансплантації кісткового мозку.
Сама процедура забору тромбоцитів у донорів непроста. Через нетривалість зберігання тромбоцитів (до 5 діб), наш Центр формує потребу кожного дня зранку на основі заявок з лікарень (після 9:00). Далі бажаючі стати донором проходять аналізи більш прискіпливі ніж на донацію цільної крові та згідно отриманих результатів лікар встановлює чи така особа може бути донором тромбоцитів (за статистикою 1 з 2 бажаючих може стати донором). Аналізи та визначення відповідності тривають 30-40 хв. Далі донора підключають до спеціального апарату, який протягом 1-1,5 годин заготовляє тромбоцити. Тому загалом процедура триває 1,5-2 години. У нашому Центрі проведення аналізів та забір тромбоконцентрату відбувається в один день.
Ви запитуєте: прийшло 2 донора для здачі тромбоцитів для одного пацієнта проте жоден не підійшов. Як таке може бути?
Ми відповідаємо: так може трапитися тому, що є ряд лабораторних показників, які повинні відповідати нормі, щоб особа могла стати донором тромбоцитів. А саме: рівень гематокриту, рівень тромбоцитів, рівень загального білка та білкових фракцій.
Ви запитуєте: прийшов/ла здавати тромбоцити на 8:00 у відділення, що на Навої, а там сказали, що вони не заготовляють, куди мені потрібно звертатися?
Ми відповідаємо: Тромбоцити ми заготовляємо тільки за адресою вул. Берлинського, 12 (з пн-пт з 8:00 до 14:00). У нашому пункті на Навої,1 Ви можете здати тільки цільну кров.
Ви запитуєте: прийшов/ла здавати тромбоцити для родичів на 8:00 у пункт забору Центру, а мені сказали, що потрібно зачекати, оскільки не має заявки з лікарні?
Ми відповідаємо: якщо Ви для когось здаєте тромбоцити, то приходьте до Центру крові, що на Берлинського, 12 після 9:30, оскільки заготовити цей компонент ми можемо лише при наявності відповідної заявки з лікарні. Дані заявки ми отримуємо від лікарів лише після 9:00, а то й пізніше.
Що таке еритроцити та яка процедура їх отримання?
Еритроцити – це теж клітини крові, які є невеликими та мають червоний колір, функція яких транспорт кисню і частково вуглекислого газу: перенесення кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень.
Цікаво
- Загальний об’єм еритроцитів у людини — 2 літри.
- Еритроцити – червоні! Саме вони надають такого кольору крові. Їх основна складова гемоглобін, який становить 1/3 загальної маси еритроцитів.
- В крові дорослої людини міститься близько 600 грамів гемоглобіну в цілому.
Перед донацією кожний донор проходить швидке обов’язкове тестування (аналіз крові з пальця), що включає тестування крові на вміст гемоглобіну в еритроцитах І якщо Ваші показники не відповідатимуть нормі, то ми не можемо Вас допустити до донорства.
Еритроцити отримуються в результаті центрифугування цільної крові донорів та зберігаються ЛИШЕ 42 доби (тобто десь півтора місяця) при t +2+6.
Такий компонент крові дуже потрібен пацієнтам з анемією, під час якої відбувається посилене руйнування еритроцитів:
- пацієнти з онкогематологічними захворюваннями,
- жінки з акушерськими кровотечами під час пологів,
- постраждалі під час дорожньо-транспортних пригод.
Тому кожна краплина Вашої крові не використовується недаремно!
Що таке Келл-антиген?
А чи знаєте Ви, що донорську кров перевіряють не тільки на групову (ABO) і резус-приналежність, а й на наявність так званого Келл-антигену.
Йдеться про певну молекулу, яка може у Вас бути як наявною (Келл-позитивний донор) так і бути відсутньою (Келл-негативний донор). Вона знаходиться на поверхні червоних клітин крові (еритроцитів).
Цікаво! Група Kell бере свою назву від імені першої пацієнтки, яку описали з антитілами К1, вагітної жінки Келлахер в 1945 році.
Ніякої шкоди для здоров’я від наявності Келл-антигену чи його відсутності у Вашому організмі немає. Він не є патологією, а успадковується кожним з нас, як група і резус.
Цікаво! В Україні Кell-позитивними є 7-10% населення, тому відповідно 90-93% – є Kell-негативними.
Чому ж Келл-антиген важливі для нас? Пояснюємо: під час транфузії у людей Келл-негативних можуть випрацьовуватися антитіла за умов вливання донорської крові з Келл-позитивним агентом, а при подальших вливаннях крові можуть руйнуватися нові клітини, тобто може запуститися процес гемолізу.
Як часто можна здавати кров та її компоненти?
Перш за все варто зауважити, що в нашому Центрі можна здавати не тільки кров, але і тромбоцити (проте тільки на Берлинського, 12!).
Оскільки наші донори інколи чергують різні види донацій, то ми коротко зазначимо терміни їх здачі:
- Цільну кров можна здавати через кожні 60 днів (тобто на 61 день). ,
- Тромбоцити можна здавати через кожні 14 днів (тобто на 15 день).
- Плазму можна здавати через кожні 14 днів (тобто на 15 день).
- Після донації цільної крові, Ви можете стати донором тромбоцитів чи плазми через 30 днів (тобто на 31 день.
- Після донації тромбоцитів, Ви можете стати донором крові чи плазми через 14 днів (тобто на 15 день).
- Після донації плазми через 14 днів (тобто на 15 день), Ви можете стати донором крові чи тромбоцитів.
Їсти чи не їсти перед донацією?
Важливе питання яким часто нехтують зважаючи на досвід здачі крові з пальця у будь-якій лікарні для аналізів: там снідати не можна, а для донації – просто таки НЕОБХІДНО! Питання постає особливо гостро зважаючи на продовження часу можливої кровоздачі у нас до 16:00.
Тому наша відповідь – снідати і обідати перед донацією потрібно!
Ви маєте підтримати ваш організм для здійснення гарної справи, і однієї волі тут може виявитися замало. Варто вжити заходів максимально, щоб запобігти запамороченню, погіршенню самопочуття, або взагалі втраті свідомості. Адже позитивний досвід дозволить Вам і в подальшому рятувати життя із задоволенням.
Ми закликаємо Вас – їжте перед донацією! (за 2 години до приходу в Центр).
Розглянемо, що ж Вам, як донору, МОЖНА поїсти:
- нежирні види м’яса та риби;
- крупи та макаронні вироби, картоплю;
- воду до 2 л ( соки, морси, компот) та чай;
- овочі та фрукти ( виключити тільки банани);
- галетне печиво та хліб.
При цьому ВАРТО ВИКЛЮЧИТИ:
- гостру , копчену та смажену їжу;
- насіння, горіхи;
- алкогольні напої за 48 годин;
- майонез, яйця, сметану, сири, морозиво та інші молочні продукти;
- фаст-фуд;
- шоколад, банани;
- за 72 години не вживати ліки.
Норма донації крові 450 мл., чи це не забагато?
Ми часто від Вас чуємо запитання чи 450 мл. крові, які беруть за один раз донації, не забагато? Відповідаємо: ні, це норма.
Стандартна доза крові, яку ми беремо при донації – це 450 мл (без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл). Загалом Ви втрачаєте 7-13% від загального об’єму Вашої крові, але кількість клітин крові не падає до загрозливого рівня через здачу такої дози крові. Тому це є безпечно!
Кількість клітин, яку Ви втратили, відновлюється в середньому 3 тижні, а вже до наступної донації Ви допускаєтеся через 60 днів.
Варто ще зауважити, що здача крові не шкодить здоров’ю донорів, а навіть навпаки сприяє її оновленню, активує процес кровотворення в організмі.
Саме тому більшість донорів відчувають приплив енергії після здачі крові, легкість, постійно посміхаються та радіють життю.
Чи можуть не громадяни України стати донорами?
Відповідно до існуючого законодавства донором крові та/або компонентів крові може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України (ст. 14 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»)
Прийом донорів суб’єктами системи крові проводиться на підставі документа, що посвідчує особу. Під час прийому донор зобов’язаний усно надати інформацію про місце його реєстрації та фактичного проживання.( п.1 розділ ІІ Наказ МОЗ України від 08.02.2021р. №207 «Про внесення змін до Порядку карантинизації плазми та Порядку медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів.)
Де можна здати кров, якщо Вас з лікарні направили на Берлінського 12, а Ви живете на Лівому березі?
Ми на сьогодні маємо 2 пункти забору крові, і один з них на Лівому березі!
Наші пункти знаходяться за такими адресами:
- вул. Берлинського, 12 (можна здати кров, тромбоцити та плазму)
- пр. Алішера Навої,1 (можна здати тільки кров)
Важливо! У нас єдина база для всіх пунктів забору крові, а тому інформація про Ваші донації та Ваш обліковий запис – єдині та зберігаються в незалежності від того, в якому саме з наших пунктів Ви здали кров.
Тому обираючи місце для здійснення донації, зважайте на те щоб було зручно Вам територіально, а не той пункт, який ближчий до лікарні, чи пункт забору на Берлінського, бо так сказали в лікарні.
Важливо! Що забір тромбоцитів ми здійснюємо тільки на Берлінського.
Ці ж умови працюють на той випадок, якщо:
- Вас попросили родичі чи знайомі пацієнта здати кров;
- Ви побачили пост у соцмережах про пацієнта, який потребує допомоги з донорською кров’ю;
- Ви хочете допомогти конкретній особі.
Що означає безпечна кров для реципієнтів?
Це кров, яка пройшла необхідні лабораторні аналізи, та може застосовуватися для переливання для пацієнтів.
Забезпечення безпечною кров’ю – є основною нашою метою і саме тому в Центрі ми використовуємо сучасне обладнання та реагенти. Також ми всі знаємо, що навіть найкраще обладнання недієве, якщо ми не маємо гарних фахівців адже, як-то кажуть, кадри вирішують все. Саме тому ми приділяємо увагу навчанню та підвищенню кваліфікації наших працівників.
Окремо варто зауважити, що наш Центр пройшов аудит та отримав сертифікати від ТОВ «Глобал Сертифік» (орган з сертифікації систем менеджменту) та німецької компанії DEKRA. Дані сертифікати засвідчують відповідність системи управління якістю в Центрі до вимог стандарту ДСТУ ISO 9001:2015, тобто:
- надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
- відбір та консультування донорів крові та її компонентів;
- переробка, зберігання крові та її компонентів та їх реалізація;
- проведення лабораторних аналізів.
Ваша донація в надійних руках!
Що таке хільоз крові?
Чи дотримуєтеся Ви дієти перед забором крові?
Інколи здається, що правила дводенної дієти донора занадто суворі та можна їх якимось чином полегшити для себе, спробувати оминути.
Проте Ваша кров засвідчить такий обман!
У нас є такий термін як хільоз крові, що означає наявність в крові тригліцеридів (нейтральних жирів), які не дозволяють провести точну діагностику. Як наслідок, після центрифугування хільозна кров стає білою і дуже густою та є непридатною для переливання хворим.
Таким чином Ваші зусилля та час були витраченні намарно.
Тому перед донацією ми закликаємо Вас дотримуватися дієти донора.
Водночас, якщо Ви дотримувалися дієти, але хільоз крові було виявлено, то це може свідчити про деякі захворювання, які пов’язані з порушенням обміну речовин, нирок, печінки тощо. В такому випадку варто звернутися до лікаря.
Тому дотримуйтеся дієти перед донацією та здійснюйте кроводачу розумно!
Відновлення Вашого організму після кроводачі
Ми ще ніколи не розповідали про систему відновлення Вашого організму після кроводачі, а тому сьогодні вирішили поділитися корисною інформацією для допитливих.
Коли Ви здаєте кров то в організмі запускаються певні реакції, які не властиві йому у звичайному стані.
Перш за все, відбувається зменшення рідини в судинах, що є стресом для організму і він запускає нейровегетативні і ендокринні реакції.
Загалом 80% Вашої крові знаходиться в судинному руслі, а 20% – в органах. Тому коли включаються компенсаторні реакції на втрату крові, то вони спрямовані на негайне відновлення кількості рідини, і тільки після цього спрацьовують механізми коригуючі якість крові. Це в свою чергу веде до зниження артеріального тиску та стимулюється симпато-адреналова системи, що призводить до підвищення виділення в організм катехоламінів (фізіологічно активні речовини, що виконують роль хімічних посередників у міжклітинних взаємодіях, а від того відбувається прилив енергії, позитиву, радісних емоцій).
Також відбувається приплив тканинної рідини в судинне русло, що покращує реологічні властивості крові (кровоток) та сприяє вимиванню з депо еритроцитів, збільшуючи кількість циркулюючих еритроцитів і кисневу ємкість крові.
Водночас, відбувається і веноспазм, який небезпечний тільки якщо взято більше 10% крові, яка циркулює в організмі, і саме тому є обмеження по вазі донора – забороняється/не рекомендується здавати кров особам вага яких менше 50 кг.
Ще однією реакцією організму на крововтрату є розвиток гіпервентиляції, що збільшує рівень оксигенації крові. А при постійній кроводачі організм адаптується до нових умов життя. Відбуваються зміни в серцево-судинній та кровотворній системах.
Саме завдяки запуску таких реакцій та певному пережитому стресу для організму в постійних донорів стійкіше функціонує імунна система, печінка, підшлункова залоза, травна система, зменшується ризик серцево-судинних захворювань, відбувається омолодження організму та формується його стійкість до крововтрат , що збільшує шанси на виживання при масивних кровотечах.
Важливо! Саме через особливості відновлення компонентів крові існує й часові рамки повторної здачі крові та її компонентів:
- еритроцити відновлюються протягом 4-6 тижнів;
- гемоглобін – до 60 днів;
- лейкоцити і тромбоцити – протягом 1 тижня.
Будьте здорові та ставайте донорами!
А чи знаєте Ви як правильно себе поводити після кроводачі?
Ви здали кров для потреб пацієнтів та врятували не одне життя , але водночас Ви маєте також потурбуватися і про себе та своє здоров’я після процедури.
Перш за все, не поспішайте встати з донорського крісла відразу після кроводачі. Прислуховуйтеся до себе. Адже найчастіше донорам стає зле саме відразу після здачі крові. Для нас Ваша безпека найголовніше, а тому якщо Ви відчуваєте себе не зовсім комфортно, то краще затримайтеся в кріслі на 10-15 хв та відпочиньте під наглядом лікарів.
Другим важливим пунктом є споживання великої кількості рідини (найкраще води) протягом наступних декількох днів. І в даному випадку перед Вами стоїть завдання відновити водний баланс в організмі.
І третім пунктом – гарно поїсти після кроводачі, аби знову відновити не тільки сили, а й баланс важливих поживних речовин в організмі.
Також супутніми обмеженнями / рекомендаціями для Вас після донації є:
- не сідайте за кермо протягом 1-2 години після донації (це ж стосується і велосипеда, самоката та інших засобів пересування, якими Ви керуєте).
- протягом 2-3 годин не піднімайте важкого рукою, з якої брали кров;
- уникайте інтенсивних фізичних навантажень в цей день (спортзал, тренування);
- не приймайте ванну в цей день, а тільки легкий душ щоб убезпечити місце забору крові;
- алкогольні напої краще не приймати раніше ніж через 8 годин;
- рекомендуємо Вам не палити протягом декількох годин.
Будьте здорові та бережіть себе!
Що Ви знаєте про групи крові?
Перш за все, групу крові важливо знати для Вашої безпеки та здоров’я, адже у екстренних ситуаціях та отримання термінової допомоги знання своєї групи може врятувати життя.
По-друге, якщо Вам потрібно буде допомогти як донор своїм рідним та близьким – це також спростить Вашу задачу.
Як Ви вже зрозуміли група крові важлива при наданні якісної допомоги пацієнту, від цього нерідко залежить його життя. І тут ми можемо говорити про важливий момент сумісності крові між донором та реципієнтом.
І саме тому існує розрізнення на групи крові (0 (І), А (ІІ), В (ІІІ), АВ (ІV)), кожна з яких в свою чергу ділиться на два різновиди за резус-фактором: позитивний та негативний.
Групи крові визначаються за наявністю чи відсутністю антигенів (аглютиногени) та антитіл (аглютиніни), а от резус-фактори – за наявністю/відсутністю глікопротеїну (знаходиться на поверхні еритроцитів (червоних кров’яних тілець)
Але це лише загальний розподіл
На сьогодні тільки по резус-фактору відомо Rh-антигенів, тобто різновидів, які варто враховувати при переливанні крові. А в світі визнано існування основних систем груп крові.
Раніше переливання дозволялося проводити від однієї групи крові до іншої: наприклад, вважалося, що І група універсальна і її можна переливати всім групам. На сьогодні ж переливання здійснюється тільки між однаковими групами крові.
Часто ми чуємо твердження, що ніби група крові може змінюватися протягом життя.
Ми можемо Вам сказати, що таких випадків не буває. Якщо у Ваших медичних документах вказані різні групи крові, то Вашу групу крові скоріш за все визначили неправильно і варто провести аналіз повторно.
Якщо Ви хочете дізнатися групу крові – приходьте до нас за адресами:
- Вул. Берлинського, 12
- пр.Алішера Навої,1
Ми це зробимо безкоштовно для донорів крові!
Також безкоштовно перевіримо Вашу кров на найпоширеніші інфекції – ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс
Чим саме небезпечне явище збільшення гемоглобіну?
Таке явще призводить до збільшення в’язкості крові (густоти крові), що може спровокувати інсульти, інфаркти міокарда, тромбоутворення.
Підвищений гемоглобін може бути наслідком як хвороби так і через життєві умови. Наприклад, після сильних фізичних навантажень (спорт, тяжка праця), також це притаманно тим людям хто багато часу проводить на висоті (скелелази, пілоти, жителі гірської місцевості), або ж споживають недостатню кількість простої води (не зараховуються напої чи чай), або ж палять через, що організм відчуває брак кисню.
Якщо ж ми говоримо про захворювання, як причину проблем із завищеним гемоглобіном, то тут можемо говорити про:
- Зневоднення організму (блювота, пронос або прийом сечогінних препаратів);
- Цукровий діабет, що супроводжується підвищеним сечовиділенням;
- Надмірне утворення еритроцитів в крові (еритроцитоз);
- Мутації генів гемостазу;
- Онкологія;
- Серцево-судинна недостатність;
- Різні захворювання легенів (пневмонія);
- Та інші.
А тому ми рекомендуємо при виявленні проблем з гемоглобіном звернутися до гематолога та з’ясувати причину Вашого стану!
️Якщо рівень гемоглобіну в крові не спричинено захворюваннями, то Вам варто переглянути свої звички:
Перш за все – вживайте якомога більше рідини (Розрахуйте свою дозу з потреб людини – 30 гр/кг. Якщо ваша вага 50 кг, то ви щодня повинні випивати 1,5 л води).
Також перегляньте раціон:
- скоротіть споживання м’яса, тваринні білки,
- в малих кількостях вживайте рибу і морепродукти,
- не вживати алкоголь, солодощі та цукровмісні продукти
- основою харчування мають бути каші,
- слід їсти якомога більше овочів – сирих або термічно оброблених,
- слід вживати фрукти (але обережно з яблуками).
Бережіть себе та будьте здоровими!
А ставши донором крові Ви зможете безкоштовно та на постійній основі відслідковувати Ваш рівень гемоглобіну та вчасно реагувати на його зміни!
Ви дотримувалися всіх приписів, але Вас недопустили до забору крові через низький рівень гемоглобіну?
З одного боку прикро, але водночас цей показник важливий і ось чому: він відповідає за транспортування кисню, а також вуглекислого газу в організмі людини. Він впливає на загальний стан здоров’я.
Чому його показник важливий при донації?
Забір крові – це 450 мл.+ 40 мл. для проведення аналізів, і такий об’єм не є критичним для людини. Проте після забору крові певні зміни відбудуться в організмі: протягом 5 днів знизиться рівень гемоглобіна на 2-10% після чого буде тривати процес відновлення рівня гемоглобіну у донора протягом місяця (інколи буває і довше). Якщо ж у Вас і до донації рівень гемоглобіну був занижений, то забір крові лише погіршить цей показник.
Цікаво! Чи знали Ви, що вміст гемоглобіну в крові у чоловіків вище, ніж у жінок?
Тому якщо Ви отримали відмову щодо донації, то це сигнал до дії:
- додайте в раціон залізовмісні продукти (печiнку, м’ясо червоних сортiв, шпинат, особливо сiк iз нього, листя салату, персики, гранат та ін);
- звертайте більше уваги на своє самопочуття адже це може бути дзвіночком про Ваше здоров’я.
Окремо хочемо звернути Вашу увагу на прояви залізодефиціту в організмі:
- загострення проблем з нервовою системою (дратівливість, тривожність, агресивність);
- порушенням діяльності серцево-судинної системи (оскільки кров має виконувати свою транспортну функцію навіть із зменшеною кількістю гемоглобіну, то серцю доводиться перекачувати її швидше, що може спровокувати патології);
- хронічна втома та погіршене самопочуття;
- порушення обміну речовин, оскільки з’являється кисневе голодування.
Бережіть себе та будьте здоровими!