kmck@kyivcity.gov.ua
    телефон: 093 199 34 16; +38 044 453 98 63
Експедиція телефон: +38 044 453 73 56, +38 044 468 27 95, +38 (068)-073-63-19 (Цілодобово)
Структурний підрозділ № 2 (вул. Петра Запорожця, 26):
+38 093 158 47 55

Пам’ятка донору

Донором крові та її компонентів може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, що має посвідку на постійне проживання на території України, віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України.

Прийом донорів проводиться на підставі документа, що посвідчує особу. Під час прийому донор зобов’язаний усно надати інформацію про місце його реєстрації та фактичного проживання.

Згідно статті 20 Закону України « Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»,у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу. Здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти у зазначені дні звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти – від несення нарядів, вахт та інших форм служби.

Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.

У разі якщо за погодженням із керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день безоплатної донації крові та/або компонентів крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням середнього заробітку. У разі донації крові та/або компонентів крові у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день.

Підставою для звільнення від роботи, навчання або служби відповідно до цієї статті є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

У день здачі крові донор забезпечується безкоштовним сніданком та обідом. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням донору відшкодовується готівкову вартість відповідних наборів харчування. Вартість наборів продуктів для харчування встановлено КМДА у розмірі 73 гривень.

Перед здачею крові або її компонентів донор має дотримуватись певних правил:

– мати добре здоров’я та гарне самопочуття;

– добре відпочити, виспатись;

– режим харчування донорів має деякі особливості: напередодні кроводачі потрібно виключити з раціону жирну їжу (масло, сало, жирні м’ясо та рибу, молоко, сметану, яйця, морозиво). В ці дні можна вживати нежирні відварені м’ясо та рибу, каші, картоплю, відварені та сирі овочі та фрукти, соки, компот, житній та не здобний хліб;

– в день здачі необхідно з’їсти легкий сніданок: чай або сік, печиво, білий хліб.

– за 48 годин до давання крові відмовитись від алкогольних напоїв, утриматись від паління або не палити за годину до та після донації.

Перед здачею крові донору проводять анкетування, визначають вміст гемоглобіну, групу крові за системою АВО, передтестове консультування та огляд лікаря-терапевта.

Подальше обстеження взятої донорської крові проводиться за такими показниками: група крові та резус-належність, визначення антиеритроцитарних антитіл, маркерів ВІЛ 1/2, гепатиту В, маркерів гепатиту С, маркерів, маркерів до сифілісу.

Максимальна допустима доза заготовленої крові складає 450 мл без урахування крові, взятої для аналізів (до 40 мл), максимальна допустима доза заготовленої плазми складає 800 мл без урахування крові, взятої для аналізів (до 40 мл). Максимальна допустима доза тромбоцитів, заготовлених методом аферезу, складає 200г10х9 тромбоцитів без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл.)

При наявності абсолютних, тимчасових протипоказань, виявленні будь-яких порушень у стані здоров’я, підозрі на контакт з інфекційним захворюванням донор не допускається до донації.

Перелік

захворювань, протипоказань до донорства і

форм ризикованої поведінки

Критерії для постійного відсторонення :

Інфекційні хвороби: Гепатит В, Гепатит С, ВІЛ-1/2, Т-лімфотропний вірус людини І/II типу (HTLV-I/II), Бабезіоз, Кала-азар (лейшманіоз), Trypanosomiasis cruzi (хвороба Чагаса).

Потенційні донори з активними або минулими серйозним серцево-судинними захворюваннями, крім повністю вилікуваних вроджених патологій.

Серйозні захворювання центральної нервової системи в анамнезі.

Потенційні донори з коагулопатією в анамнезі.

Багаторазові випадки синкопе або судоми в анамнезі.

Шлунково-кишкові, сечостатеві, гематологічні, імунологічні, метаболічні, ниркові захворювання або захворювання дихальної системи.

Потенційні донори з серйозними активними, хронічними захворюваннями або рецидивами.

Цукровий діабет та інші ендокринні захворювання у разі порушення функції за умови лікування інсуліном (цукровий діабет) та вживання препаратів (цукровий діабет та інші ендокринні захворювання).

Злоякісні захворювання.

Внутрішньовенні (в/в) або внутрішньом’язові (в/м) ін’єкції:

Будь-які випадки вживання непризначених лікарем внутрішньовенних або внутрішньом’язових препаратів, у тому числі стероїдів і гормонів для бодібілдінгу.

Особи з ризикованою сексуальною поведінкою, яка може призвести до захворювання серйозними інфекційними хворобами, що можуть передаватися через кров.

Оперативні втручання з приводу резекції чи ампутації органа (крім апендектомії, холецистектомії) і трансплантації органів та тканин

Критерії для тимчасового відсторонення:

Інфекції:

після інфекційної хвороби потенційні донори відсторонюються щонайменше на два тижні після дати повного клінічного одужання.

Ендоскопічне дослідження з використанням гнучких інструментів, потрапляння чужої крові на слизову оболонку або укол голкою;
трансфузія компонентів крові, трансплантація тканин або клітин людського походження; значні оперативні втручання;
татуювання або пірсинг; акупунктура; особи в групі ризику через тісний побутовий контакт з хворими на гепатит В: відсторонення на 6 місяців.

Вагітність: 6 місяців після пологів або переривання вагітності, крім виняткових обставин і на розсуд лікаря

Незначні оперативні втручання: 1 тиждень

Стоматологічне лікування: Незначне лікування у стоматолога або зубного гігієніста – відсторонення до наступного дня.
(Примітка: Видалення зуба, лікування кореневих каналів і подібне лікування вважається незначними хірургічним втручанням).

Прийом ліків: на розгляд лікаря, залежно від характеру препарату, механізму його дії та хвороби, яку він лікує,але в день здачі ліки приймати заборонено

Вакцинація

Живими вакцинами: грип, БЦЖ, віспа, червінка, поліомієліт, бруцельоз, чума, туляремія -4 тижні;

Вбитими (інактивованими) вакцинами (правець, дифтерія, кашлюк), гепатит В, гепатит А, COVID-19, анатоксинами- без відсторонення, якщо стан задовільний

Сказ: без відсторонення, якщо стан задовільний і не було контакту з джерелом зараження 1 рік, якщо після контакту з джерелом зараження проводилася вакцинація.

Вакцини проти кліщового енцефаліту: без відсторонення, якщо стан задовільний і не було контакту з джерелом зараження

Вага донора нижче 50 кг.

При наявності у донора захворювань, що не увійшли в даний перелік, питання про допуск до донорства вирішується лікарем закладу служби крові або відповідним фахівцем.

Посилання

Порядок медичного обстеження донорів крові та компонентів крові