kmbc@health.kiev.ua     телефон: +38 044 453 98 63 ; 093 199 34 16
(з 8.00 до 16.00 з пн-пт)
Експедиція телефон: +38 044 453 73 56, +38 044 468 27 95, +38 (068)-073-63-19 (Цілодобово)
Структурний підрозділ № 1 відділення трансфузіології (вул.Пимоненка 8):
+38 044 465 43 63; +38 044 465 43

Структурний підрозділ № 2 (вул. Петра Запорожця, 26):
+38 093 158 47 55

Цікаве донорство

Перш за все, хотіли б зауважити, що тромбоцити потрібні для пацієнтів, які знаходяться на лікуванні в онкогематологічних стаціонарах та потребують хіміотерапевтичного лікування, готуються до трансплантації кісткового мозку.

Сама процедура забору тромбоцитів у донорів непроста. Через нетривалість зберігання тромбоцитів (до 5 діб), наш Центр формує потребу кожного дня зранку на основі заявок з лікарень (після 9:00). Далі бажаючі стати донором проходять аналізи більш прискіпливі ніж на донацію цільної крові та згідно отриманих результатів лікар встановлює чи така особа може бути донором тромбоцитів (за статистикою 1 з 3 бажаючих може стати донором). Аналізи та визначення відповідності тривають 1 годину. Далі донора підключають до спеціального апарату, який протягом 1,5 годин заготовляє тромбоцити. Тому загалом процедура триває 2,5-3 години. У нашому Центрі проведення аналізів та забір тромбоконцентрату відбувається в один день.

Ви запитуєте: прийшло 3 донора для здачі тромбоцитів для одного пацієнта проте жоден не підійшов. Як таке може бути?

Ми відповідаємо: так може трапитися тому, що є ряд лабораторних показників, які повинні відповідати нормі, щоб особа могла стати донором тромбоцитів. А саме: рівень гематокриту, рівень тромбоцитів, рівень загального білка та білкових фракцій, також повинен бути в нормі загальний аналіз крові.

Ви запитуєте: прийшов/ла здавати тромбоцити на 8:00 у відділення, що на Пимоненка (чи Запорожця), а там сказали, що вони не заготовляють, куди мені потрібно звертатися?

Ми відповідаємо: Тромбоцити та плазму ми заготовляємо тільки за адресою вул. Берлинського, 12 (з пн-пт з 8:00 до 16:00). У наших пунктах, що на Пимоненка, 8 та на Запорожця, 26 Ви можете здати тільки цільну кров.

Ви запитуєте: прийшов/ла здавати тромбоцити для родичів на 8:00 у пункт забору Центру, а мені сказали, що потрібно зачекати, оскільки не має заявки з лікарні?

Ми відповідаємо: якщо Ви для когось здаєте тромбоцити, то приходьте до Центру крові, що на Берлинського, 12 після 9:30, оскільки заготовити цей компонент ми можемо лише при наявності відповідної заявки з лікарні. Дані заявки ми отримуємо від лікарів лише після 9:00, а то й пізніше.

Плазма – один з найважливіших компонентів крові. Вона використовується для:

 • переливання пацієнтам у яких проблема зі згортанням крові та для відновлення їх організму після гострих кровотеч;
 • виготовлення цінних медичних препаратів (альбумін, імуноглобулін, фактори згортання), які застосовуються при дефіциті імунітету, інфекційних та автоімунних захворюваннях, серцевій недостатності, гемофілії.

Процедура здачі плазми є тривалою та займає близько 2 годин у донора (близько години оформлення та проходження обстеження + 40 хв. сама процедура). Забір плазми не вимагає спеціального підбору донора під пацієнта на відміну від тромбоконцентрату, також плазма зберігається дуже тривалий період часу (36 місяців), тому тут простіше з допуском донорів до здачі.

Обстеження донора відбувається аналогічне, як і на донацію крові. Єдине, що додатково буде проведено біохімічний аналіз крові донора на рівень загального білку.

Перед донацією донор має стандартно дотримуватися дводенної дієти.

Наш Центр отримує плазму методом:

 • апаратного плазмаферезу (донор через спеціальну систему підключається до сепаратора та забирається безпосередньо плазма крові у донора). Об’єм взятої плазми не перевищує 600 мл.
 • методом центрифугування з дози цільної крові. Об’єм взятої крові не перевищує 450 мл.

Отримана плазма піддається шоковому замороженню протягом 24 годин після забору. Зберігається вона протягом 3 років при температурі -30 та нижче.

Наш Центр передає свіжозаморожену плазму для потреб у лікарні. Ми також виготовляємо з плазми кріоципітат (компонент крові, який використовується при порушеннях згортання крові у пацієнтів та гострих кровотечах).

Ми не виготовляємо лікарські препарати, оскільки це не спеціалізація центрів крові відповідно до світової практики. Виробництвом займаються заводи-фракціонатори.

Ви запитуєте: як часто можна здавати плазму методом аферезу?

Ми відповідаємо: не частіше 1 раз на два тижні, після 6 здач кожного другого тижня назначається тривала перерва.

Ви запитуєте: коли після здачі крові можна здати плазму?

Ми відповідаємо: через місяць після здачі крові (на 31 день)

Ви запитуєте: де можна здати плазму?

Ми відповідаємо: ви можете здати плазму на Берлінського, 12 (у будні з 8:00 до 16:00), інші наші структурні підрозділи не займаються заготівлею плазми методом аферезу.

Еритроцити – це теж клітини крові, які є невеликими та мають червоний колір, функція яких транспорт кисню і частково вуглекислого газу: перенесення кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень.

Цікаво

 • Загальний об’єм еритроцитів у людини — 2 літри.
 • Еритроцити – червоні! Саме вони надають такого кольору крові. Їх основна складова гемоглобін, який становить 1/3 загальної маси еритроцитів.
 • В крові дорослої людини міститься близько 600 грамів гемоглобіну в цілому.

Перед донацією кожний донор проходить швидке обов’язкове тестування (аналіз крові з пальця), що включає тестування крові на вміст гемоглобіну в еритроцитах та АЛТ (фермент, що виробляється клітинами нашого організму, і дозволяє визначити стан печінки). І якщо Ваші показники не відповідатимуть нормі, то ми не можемо Вас допустити до донорства.

Еритроцити отримуються в результаті центрифугування цільної крові донорів та зберігаються ЛИШЕ 42 доби (тобто десь півтора місяця) при t +2+6.

Такий компонент крові дуже потрібен пацієнтам з анемією, під час якої відбувається посилене руйнування еритроцитів:

 • пацієнти з онкогематологічними захворюваннями,
 • жінки з акушерськими кровотечами під час пологів,
 • постраждалі під час дорожньо-транспортних пригод.

❤️Тому кожна краплина Вашої крові не використовується недаремно!

А чи знаєте Ви, що донорську кров перевіряють не тільки на групову (ABO) і резус-приналежність, а й на наявність так званого Келл-антигену.

Йдеться про певну молекулу, яка може у Вас бути як наявною (Келл-позитивний донор) так і бути відсутньою (Келл-негативний донор). Вона знаходиться на поверхні червоних клітин крові (еритроцитів).

Цікаво! Група Kell бере свою назву від імені першої пацієнтки, яку описали з антитілами К1, вагітної жінки Келлахер в 1945 році.

Ніякої шкоди для здоров’я від наявності Келл-антигену чи його відсутності у Вашому організмі немає. Він не є патологією, а успадковується кожним з нас, як група і резус.

Цікаво! В Україні Кell-позитивними є 7-10% населення, тому відповідно 90-93% – є Kell-негативними.

Чому ж Келл-антиген важливі для нас? Пояснюємо: під час транфузії у людей Келл-негативних можуть випрацьовуватися антитіла за умов вливання донорської крові з Келл-позитивним агентом, а при подальших вливаннях крові можуть руйнуватися нові клітини, тобто може запуститися процес гемолізу.

Отже, переливання еритроцитів від Келл-позитивного донора до Келл-негативного хворого може викликати серйозні ускладнення, тому відповідно до Інструкцій з переливання крові визначена необхідність проводити передтрасфузійні тести.

Важливо! Якщо донор є Келл-позитивним, то він може здавати компоненти крові, які не містять еритроцитів, тобто тромбоцити і плазму, а в окремих випадках вони можуть бути донорами крові.

Перш за все варто зауважити, що в нашому Центрі можна здавати не тільки кров, але і тромбоцити та плазму (проте тільки на Берлинського, 12!).

Оскільки наші донори інколи чергують різні види донацій, то ми коротко зазначимо терміни їх здачі:

 • Цільну кров можна здавати через кожні 60 днів (тобто на 61 день), а за рік 5 разів чоловіки та 4 рази жінки
 • Тромбоцити можна здавати через кожні 14 днів (тобто на 15 день), але через 6 донацій лікар призначає перерву
 • Плазму можна здавати через кожні 14 днів (тобто на 15 день), але через 6 донацій лікар призначає перерву
 • Після донації цільної крові, Ви можете стати донором тромбоцитів чи плазми через 30 днів (тобто на 31 день).
 • Після донації тромбоцитів, Ви можете стати донором плазми через 14 днів (тобто на 15 день).
 • Після донації тромбоцитів чи плазми через 30 днів (тобто на 31 день), Ви можете стати донором цільної крові.
 • Після донації плазми через 14 днів (тобто на 15 день), Ви можете стати донором тромбоцитів.

Важливе питання яким часто нехтують зважаючи на досвід здачі крові з пальця у будь-якій лікарні для аналізів: там снідати не можна, а для донації – просто таки НЕОБХІДНО! Питання постає особливо гостро зважаючи на продовження часу можливої кровоздачі у нас до 16:00.

Тому наша відповідь – снідати і обідати перед донацією потрібно!

Ви маєте підтримати ваш організм для здійснення гарної справи, і однієї волі тут може виявитися замало. Варто вжити заходів максимально, щоб запобігти запамороченню, погіршенню самопочуття, або взагалі втраті свідомості. Адже позитивний досвід дозволить Вам і в подальшому рятувати життя із задоволенням.

Ми закликаємо Вас – їжте перед донацією! (за 2 години до приходу в Центр).

Розглянемо, що ж Вам, як донору, МОЖНА поїсти:

 • нежирні види м’яса та риби;
 • крупи та макаронні вироби, картоплю;
 • воду до 2 л ( соки, морси, компот) та чай;
 • овочі та фрукти ( виключити тільки банани);
 • галетне печиво та хліб.

При цьому ВАРТО ВИКЛЮЧИТИ:

 • гостру , копчену та смажену їжу;
 • насіння, горіхи;
 • алкогольні напої за 48 годин;
 • майонез, яйця, сметану, сири, морозиво та інші молочні продукти;
 • фаст-фуд;
 • шоколад, банани;
 • за 72 години не вживати ліки.

Ми часто від Вас чуємо запитання чи 450 мл. крові, які беруть за один раз донації, не забагато? Відповідаємо: ні, це норма.

Стандартна доза крові, яку ми беремо при донації – це 450 мл (без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл). Загалом Ви втрачаєте 7-13% від загального об’єму Вашої крові, але кількість клітин крові не падає до загрозливого рівня через здачу такої дози крові. Тому це є безпечно!

Кількість клітин, яку Ви втратили, відновлюється в середньому 3 тижні, а вже до наступної донації Ви допускаєтеся через 60 днів.

Варто ще зауважити, що здача крові не шкодить здоров’ю донорів, а навіть навпаки сприяє її оновленню, активує процес кровотворення в організмі.

Саме тому більшість донорів відчувають приплив енергії після здачі крові, легкість, постійно посміхаються та радіють життю.

Відповідно до існуючого законодавства негромадяни України, навіть які мають посвідку на тимчасове проживання, донорами крові не можуть бути.

Відповідно до ЗУ «Про донорство крові та її компонентів» донором може бути будь-який дієздатний громадянин України, а у Порядку медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів йде уточнення, що ідентифікація донора в місцях забору крові відбувається шляхом пред’явлення ним паспорту, водійських прав, військового квитка, посвідчення особи, ідентифікаційного номеру платника податку.

Також прописана і процедура прийому донорів, відповідно до якої в Реєстратурі нашого Центру прийом відбувається на підставі документа, що посвідчує особу донора та його реєстрацію.

З введенням ID-карток питання про реєстрацію стало дуже актуальним, оскільки його або можна зчитати із ID-картки тільки за допомогою спеціального пристрою, або пред’явити у роздрукованому вигляді (отримуєте разом з ID-карткою у відповідних держустановах).

На сьогодні в Центрі (вул. Берлинського, 12) та наших підрозділах (вул. Пимоненка 8 та вул. Запорожця, 26) ми маємо рідери, які зчтують інформацію з ID-карток, що сприяє зручності та комфорту для донорів.

Тому для здійснення донації, Ви маєте бути громадянином України та мати з собою паспорт й ідентифікаційний номер.

Ми на сьогодні маємо 3 пункти забору крові, і один з них на Лівому березі!

Наші пункти знаходяться за такими адресами:

 • вул. Берлинського, 12 (можна здати кров, тромбоцити та плазму)
 • вул. Пимоненка, 8 (можна здати тільки кров)
 • вул. Запорожця, 26 (можна здати тільки кров)

Важливо! У нас єдина база для всіх 3 пунктів, а тому інформація про Ваші донації та Ваш обліковий запис – єдині та зберігаються в незалежності від того, в якому саме з наших пунктів Ви здали кров.

Тому обираючи місце для здійснення донації, зважайте на те щоб було зручно Вам територіально, а не той пункт, який ближчий до лікарні, чи пункт забору на Берлінського, бо так сказали в лікарні.

Важливо! Що забір плазми та тромбоцитів ми здійснюємо тільки на Берлінського.

Ці ж умови працюють на той випадок, якщо:

 • Вас попросили родичі чи знайомі пацієнта здати кров;
 • Ви побачили пост у соцмережах про пацієнта, який потребує допомоги з донорською кров’ю;
 • Ви хочете допомогти конкретній особі.

Це кров, яка пройшла необхідні лабораторні аналізи, та може застосовуватися для переливання для пацієнтів.

Забезпечення безпечною кров’ю – є основною нашою метою і саме тому в Центрі ми використовуємо сучасне обладнання та реагенти. Також ми всі знаємо, що навіть найкраще обладнання недієве, якщо ми не маємо гарних фахівців адже, як-то кажуть, кадри вирішують все. Саме тому ми приділяємо увагу навчанню та підвищенню кваліфікації наших працівників.

Окремо варто зауважити, що наш Центр пройшов аудит та отримав сертифікати від ТОВ «Глобал Сертифік» (орган з сертифікації систем менеджменту) та німецької компанії DEKRA. Дані сертифікати засвідчують відповідність системи управління якістю в Центрі до вимог стандарту ДСТУ ISO 9001:2015, тобто:

 • надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
 • відбір та консультування донорів крові та її компонентів;
 • переробка, зберігання крові та її компонентів та їх реалізація;
 • проведення лабораторних аналізів.

Ваша донація в надійних руках!

Чи дотримуєтеся Ви дієти перед забором крові?

Інколи здається, що правила дводенної дієти донора занадто суворі та можна їх якимось чином полегшити для себе, спробувати оминути.

Проте Ваша кров засвідчить такий обман!

У нас є такий термін як хільоз крові, що означає наявність в крові тригліцеридів (нейтральних жирів), які не дозволяють провести точну діагностику. Як наслідок, після центрифугування хільозна кров стає білою і дуже густою та є непридатною для переливання хворим.

Таким чином Ваші зусилля та час були витраченні намарно.

Тому перед донацією ми закликаємо Вас дотримуватися дієти донора.

Водночас, якщо Ви дотримувалися дієти, але хільоз крові було виявлено, то це може свідчити про деякі захворювання, які пов’язані з порушенням обміну речовин, нирок, печінки тощо. В такому випадку варто звернутися до лікаря.

Тому дотримуйтеся дієти перед донацією та здійснюйте кроводачу розумно!